Wielkanocna ćwikła z chrzanem

Obok świątecznego barszczu czerwonego na naszych stołach nie może zabraknąć również pysznej i zdrowej ćwikły z chrzanem. Celem zachęcenia Państwa do wykonania takiej sałatki w domu, przygotowaliśmy łatwe i szybkie przepisy.

Większości z nas ćwikła z chrzanem bez wątpienia kojarzy się ze świątecznymi obiadami. Warto jednakże częściej serwować tę przekąskę, ponieważ buraki charakteryzują się wieloma wartościami zdrowotnymi i dietetycznymi. Dzięki zawartym w nim mikroelementom i witaminom, mogą zapobiegać zachorowaniu na grypę czy anginę, co w chodnym sezonie jesienno-zimowym i wczesno-wiosennym ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia.

W niniejszym artykule znajdziecie więc Państwo ciekawe, łatwe i sprawdzone przepisy na samodzielne wykonanie przetworów z buraków, takich jak wspomniana smakowita ćwikła z chrzanem. Zapraszamy do lektury i własnych eksperymentów kulinarnych.

TRADYCYJNA ĆWIKŁA Z CHRZANEM
składniki: 2 kilogramy buraków ćwikłowych (najlepiej o podłużnych korzeniach), 3 korzenie chrzanu, 1 jabłko, sok z 2 cytryn, 2 łyżki octu jabłkowego, sól, pieprz, cukier
sposób przygotowania: buraczki umyć i podgotować do miękkości (około 50-60 minut). Po wystudzeniu zetrzeć na tarce o małych oczkach, podobnie jak jabłko. Całość skropić sokiem z cytryny. Chrzan umyć, zetrzeć i skropić octem, po czym połączyć z burakami i jabłkiem. Doprawić do smaku colą, cukrem i pieprzem, po czym przełożyć do wyparzonych wcześniej słoiczków. Odstawić na kilkanaście godzin w chłodne miejsce.

ŚWIĄTECZNA ĆWIKŁA Z CHRZANEM I KMINKIEM
składniki: kilogram buraków, 15 dkg chrzanu, 2 łyżki 3% octu, łyżka kminku, sól, cukier
sposób przygotowania: umyte buraczki zalać wrzątkiem i podgotować do miękkości. Po obraniu zetrzeć na tarce o małych oczkach. Chrzan umyć, oczyścić i zetrzeć na tarce. Dodać kminek, doprawić do smaku cukrem, octem i solą. Całość dokładnie wymieszać i ułożyć w wyparzonych słoikach, po czym szczelnie zakręcić. Odwrócić do góry dnem i odstawić na kilkanaście godzin w chłodne miejsce. Następnie pasteryzować na małym ogniu przez 10-15 minut. Najlepiej podawać do mięs i wędlin.