Jakie witaminy zawierają?

Z pewnością niewielu z nas zdaje sobie sprawę, ile właściwości leczniczych i niezbędnych substancji zawierają czerwone buraki. W niniejszym artykule powiemy więc co nieco o wartości odżywczej i działaniu tego popularnego w Polsce warzywa.

Jak już wcześniej powiedzieliśmy we wcześniejszym artykule, czerwone buraki są źródłem witaminy C oraz B1, która przyspiesza gojenie się ran i uśmierza ból. Witamina C z kolei w znacznym stopniu zwiększa odporność organizmu, hamuje powstawanie siniaków, wychwytuje wolne rodniki, poprawia przyswajalność żelaza oraz innych mikroelementów, jak również chroni przed miażdżycą i odkładaniem się w organizmie cholesterolu. Poprzez regularne spożywanie buraków można także w dużym stopniu ochronić organizm przed niebezpiecznymi zmianami nowotworowymi.

W czerwonych burakach znajdują się również inne, ważne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju mikroelementy, takie jak wapń, potas, sód i magnez oraz cez i rubid. Celem wzmocnienia krążenia krwi zaleca się spożywanie soku z buraków, który poprawia trawienie i przyspiesza przemianę materii, zapobiegając odkładaniu się nadmiaru tłuszczu, prowadzącego do otyłości. Co więcej, częste spożywanie potraw z buraków przyczynia się do zminimalizowania ryzyka wystąpienia chorób nerek i wątroby oraz działa korzystnie na cały układ pokarmowy. Co ciekawe, barszcz czerwony przygotowany ze świeżych buraków może również hamować uczucie zgagi, ponieważ reguluje gospodarkę zasadowo-kwasową organizmu.

Dzięki zawartości wymienionych wyżej witamin i składników mineralnych, czerwone buraki wykazują działanie lecznice, szczególnie w przypadku przeziębień, anginy czy grypy, dlatego warto je spożywać szczególnie jesienią i zimą, kiedy nasz organizm narażony jest na szkodliwe działanie bakterii i wirusów.

Jak się okazuje, czerwone buraki nie są same w sobie kaloryczne. W stu gramach “czystych” buraczków, bez dodatku cukru czy tłuszczu jest mniej więcej 35-40 kalorii. Ponadto największy procent składników odżywczych w burakach przypada na węglowodany i białka, niezbędne do prawidłowego wzrostu i regeneracji organizmu. Należy jednak pamiętać, iż z uwagi na znaczną zawartość cukru, czerwone buraki powinny być w mniejszym stopniu spożywane przez osoby chorujące na cukrzycę.